x
تبلیغات

 

Cross File Remote Differential Compression قابلیتی می باشد که مایکروسافت آن را در نسخه R2 از سیستم عامل Windows Server 2003  معرفی نموده است. این قابلیت که وجود خود را در شبکه هایی با پهنای باند محدود نشان می دهد از عملکرد جالبی برخوردار می باشد که در زیر از طریق آوردن یک مثال به توضیح آن خواهیم پرداخت.

 

فرض کنید که شما در شبکه‌ی خود از دو فایل سرور استفاده می کنید. همچنین فرض کنید که شما بر روی هر دوی این فایل سرورها سرویس DFS موجود در Windows Server 2003 R2 را راه اندازی نموده اید. با در نظر گرفتن این مفروضات، هنگامی که شما یک فایل را در یکی از این فایل سرورها کپی می نمایید، بدان علت که این فایل برای بار اول است که در فایل سرور ایجاد شده است، پس طبیعیست که کل فایل به فایل سرور دوم انتقال داده شود. به این ترتیب هر دو فایل سرور از این نظر در حالت همزمان و یکسان قرار خواهند گرفت.

 

حالا در نظر بگیرید که شما تغییراتی را روی فایل مذکور که در حال حاضر در دو فایل سرور موجود قرار گرفته است، اعمال می نماید. در این حالت به جای آنکه کل فایل به فایل سرور دوم منتقل گردد، تنها تغییرات اعمال شده به فایل سرور دوم انتقال داده شده و حتی این تغییرات کاملا فشرده می گردند. به طور پیش فرض این قابلیت برای فایل هایی با حجم 64 کیلوبایت به بالا اعمال می گردد.

 

همانطور که در مثال بالا متوجه شده اید، با استفاده از این قابلیت می توانید از پهنای باند محدود خود به نحو بسیار کارآمدی در خصوص استفاده از سرویس DFS استفاده کنید.

 

نکته: اگر چنانچه مایل هستید که اطلاعات بسیار عمیقی در خصوص این قابلیت بدست آورید، شما را به مطالعه مقاله ایی که مایکروسافت در این خصوص در اختیار قرار داده است، دعوت می کنم. جهت دسترسی به این مقاله، اینجا را کلیک کنید.

 

 

بررسی سوالات متداول در خصوص این قابلیت

 

آیا تمامی تغییرات اعمال شده بر روی یک فایل، قبل از replicate شدن، فشرده سازی می گردند؟ پاسخ به این سوال مثبت است. همانطور که در بالا نیز بدان اشاره شد، تغییرات بوجود آمده در یک فایل نیز قبل از replicate شدن، کاملا فشرده سازی می گردند. البته در این خصوص استثناء نیز وجود دارد. به طور پیش تغییرات اعمال شده بر روی فایل هایی با پسوند WMA، WMV، ZIP، MPG، MPEG، M1V، MP2، MP3، MPA، CAB، WAV، SND، AU، ASF، WM، AVI، Z، GZ، TGZ و FRX در هنگام replicate شدن فشرده سازی نمی گردند و این بدلیل فشرده بودن ذاتی این گونه فایل ها می باشد. لذا به منظور پایین آوردن بار کاری فایل سرورهای موجود، عملیات فشرده سازی بر روی فایل هایی با پسوندهای اشاره شده صورت نمی پذیرد. لازم به ذکر است، مایکروسافت روشی برای تغییر رفتار فوق در سرویس DFS ارائه نمی دهد.

 

چگونه می توان قابلیت RDC را غیر فعال نمود؟ به منظور غیر فعال نمودن این قابلیت کافیست بر روی Replication Connection مورد نظر، عملیات زیر را به انجام برسانید:

 

1

 

2

 

با غیر فعال نمودن گزینه نمایش داده شده می توان قابلیت RDC را غیر فعال نمود. غیر فعال نمودن این قابلیت در شبکه هایی با پهنای باند بالا باعث می شود که بار کمتری بر روی فایل سرورهای موجود گذاشته شده و عملیات replication با سرعت بالاتری به انجام رسد.

 

آیا قابلیت RDC برای تمامی انواع فایل ها فعال می باشد؟ پاسخ به این سوال مثبت است. اما باید توجه داشت که این قابلیت در بعضی از فایل ها تاثیر بهتری از خود به نمایش می گذارد. از جمله انواع فایل هایی با تاثیر بالا در خصوص قابلیت RDC می توان به فایل های تولید شده از سوی نرم افزار Office و یا فایل هایی با پسوند VHD اشاره نمود.

 

آیا قابلیت RDC در سیستم عامل Windows Server 2003 R2 Standard Edition پشتیبانی می گردد؟ پاسخ به این سوال منفیست. این قابلیت در Windows Server 2003 R2 Standard Edition پشتیبانی نمی گردد.