x
تبلیغات

 

Background Intelligent Transfer Service و یا به اختصار BITS سرویسی جهت ارسال و یا دریافت فایل از اینترنت بوده که تنها در زمانی اقدام به فعالیت می نماید که پهنای باند شبکه در اختیار نرم افزار دیگری نباشد.

 

 

به عبارت دیگر فرض کنید که می خواهید فایلی را از یک وب سایت دریافت کنید. اگر چنانچه دریافت فایل مذکور را به سرویس BITS بسپارید، تنها زمانی این سرویس اقدام به دریافت فایل می نماید که پهنای باند موجود در اختیار نرم افزار دیگری نباشد. بدین ترتیب می توانید فایل مورد نظر را به گونه ایی دریافت کنید که کمترین تاثیر را بر دیگر نرم افزاری موجود بر روی سیستم داشته باشد. به عنوان مثال فرض کنید که با استفاده از نرم افزار Internet Explorer در حال دانلود یک فایل از اینترنت هستید. اگر چنانچه در این شرایط با استفاده از سرویس BITS بخواهیم فایل دیگری را از اینترنت دانلود نماییم، عملیات دانلود در این شرایط تا زمانی که دانلود فایل مورد نظر از طریق Internet Explorer به اتمام نرسیده باشد، آغاز نمی گردد.

 

سرویس BITS جهت دریافت و یا ارسال فایل بسیار قابل اطمینان می باشد. به عنوان مثال هنگامی که در حال دریافت یک فایل با استفاده از این سرویس هستید، سیستم مورد نظر خود را ری استارت نمایید، با بالا آمدن مجدد سیستم، ادامه عملیات دریافت فایل مورد نظر به صورت خودکار آغاز می گردد.

 

سرویس BITS جهت دریافت و یا ارسال فایل از چه پروتکلی استفاه می کنید؟ این سرویس جهت دریافت و یا ارسال فایل از پروتکل HTTP استفاده می نماید. همانطور که می دانید Browserهای اینترنتی از قبیل Internet Explorer و Firefox نیز جهت دریافت و یا ارسال فایل از پروتکل HTTP استفاده می نمایند. اما تفاوت میان browserها با سرویس BITS در این حالت دارند اینست که این سرویس، همانطور که در بالا نیز بدان اشاره شد، کمترین تاثیر را بر روی دیگر نرم افزارها می گذارد. استفاده از پروتکل HTTP جهت دریافت و یا ارسال فایل در سرویس BITS می تواند مزایای بسیاری داشته باشد. از جمله این مزایا می توان به سازگار بودن این سرویس با Proxy Serverها، رمزنگاری اطلاعات دریافتی و یا ارسالی از طریق پروتکل SSL و غیره اشاره نمود.

 

نکته: با توجه به مطالب فوق، اگر چنانچه مایل هستید که در شبکه سازمان خود، دریافت و یا ارسال اطلاعات از طریق سرویس BITS را محدود نمایید، می بایست در فایروال خود پروتکل HTTP را محدود نمایید.

 

یکی از سناریوهای استفاده از سرویس BITS، در زمان دانلود بروزرسانی ها می باشد. به عبارت دیگر هنگامی که سیستم شما به صورت خودکار به اینترنت متصل شده و نیاز به دانلود برزورسانی ها داشته باشد، این کار را از طریق سرویس BITS به انجام می رساند.

 

نکته 1: به منظور دریافت و یا ارسال فایل از طریق سرویس BITS، می بایست سرویس Background Intelligent Transfer Service در حالت فعال قرار گیرد. به شکل زیر نگاه کنید:

 

1

 

نکته 2: در Windows 7 و Windows Server 2008 R2 شاهد تغییرات جالبی در خصوص سرویس BITS هستیم. از جمله این تغییرات می توان به توانایی استفاده این سرویس از قابلی BranchCache اشاره نمود. با استفاده از این قابلیت می توان استفاده بسیار بهتری از بسترهای شبکه ایی با سرعت پایین داشته باشیم.

 

نکته 3: هنگامی که سرویس BITS در حال دانلود یک فایل از اینترنت و یا مکان دیگری در شبکه داخلی (به عنوان مثال دانلود بروزرسانی ها از سرور WSUS) می باشد، اطلاعات دانلود شده را در یک فولدر مخفی و با نامی موقتی ذخیره می نماید. بعد از اتمام عملیات دانلود، اطلاعات دانلود شده به صورت خودکار به دیگر متصل شده و فایل نهایی را ایجاد می نمایند.

 

در Windows XP و Windows Server 2003 ابزار مدیریتی سرویس BITS دستوریست به نام bitsadmin. به شکل زیر نگاه کنید:

 

2

 

نکته: به منظور دسترسی به این دستور ابتدا می بایست مجموعه ابزارهای Support Tools را بر روی سیستم مورد نظر نصب نمایید.

 

این در حالیست که دستور bitsadmin در سیستم عامل های Windows 7 و Windows Server 2008 R2 به صورت پیش فرض و بدون نصب نرم افزاری جانبی، قابل دسترس می باشد.

 

نکته 1: اگر چه شما می توانید در Windows 7 و Windows Server 2008 R2 اقدام مدیریت سرویس BITS از طریق دستور bitsadmin نمایید، مایکروسافت پیشنهاد می نماید که در این سیستم عامل ها به جای استفاده از این دستور، از PowerShell به منظور مدیریت سرویس BITS استفاده شود. به شکل زیر نگاه کنید:

 

3

 

همانطور که در شکل بالا نیز می توانید مشاهده کنید، در هنگام اجرای دستور bitsadmin در سیستم عامل های Windows 7 و Windows Server 2008 R2، پیشنهاد استفاده از PowerShell به وضوح مشاهده می گردد.

 

نکته 2: به منظور مدیریت سرویس BITS از طریق PowerShell، ابتدا می بایست cmdletهای مرتبط با مدیریت سرویس BITS را در پوسته PowerShell بارگذاری نماییم. بدین منظور می بایست از دستور Import-Module BitsTransfer در محیط PowerShell استفاده کنیم. به شکل زیر نگاه کنید:

 

4

 

توضیح در خصوص cmdletهای موجود در PoweShell جهت مدیریت سرویس BITS از حوصله این مقاله خارج است.