Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgSystemMarcosinterceptor has a deprecated constructor in /home/nsecir/domains/iransec.ir/public_html/plugins/system/marcosinterceptor/marcosinterceptor.php on line 15

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgSystemNiceGoogleAnalytics has a deprecated constructor in /home/nsecir/domains/iransec.ir/public_html/plugins/system/nicegoogleanalytics/nicegoogleanalytics.php on line 26
VMware Workstation و یا Oracle VirtualBox: کدامیک برای شما بهتر است؟
x
تبلیغات

General Virtualization Top Image


استفاده از تکنولوژی های مجازی سازی جهت استفاده از سیستم عامل های مختلف، به صورت همزمان و بر روی یک کامپیوتر، در حال گسترش است.

 

با استفاده از این تکنولوژی ها، شما می توانید تعداد زیادی سیستم عامل مختلف (بسته به توان سخت افزاری سیستم مورد نظر)، به صورت همزمان بر روی یک کامپیوتر داشته باشید. از جمله کاربردهای این تکنولوژی می توان به تست نرم افزاری (آزمایش عملکرد نرم افزارها) در شرایط مختلف، بدون نیاز به سخت افزارهای مختلف، اشاره کرد. از دیگر کاربردهای استفاده از این تکنولوژی می تواند جنبه آموزشی داشته و بدون نیاز به کامپیوترهای متعدد، اقدام به فراگیری یک سرویس در شرایط آزمایشگاهی نمود. همانطور که تا کنون حدس زده اید، استفاده از این تکنولوژی ها می تواند هزینه های پیاده سازی این گونه سناریوها را برای شما، به طرز چشمگیری کاهش دهد.


در دنیای فناوری اطلاعات به جرات می توان دو محصول Oracle VirtualBox و VMware Workstation را از سردمداران ارائه روش مجازی سازی سیستم عامل، نام برد. در ادامه به توضیح هر کدام از این محصولات پرداخته و مزایا و معایب آنها را با یکدیگر به مقایسه می گذاریم. با ما همراه باشید...

 

VirtualBox

01 virtualbox vmware WORKSTATION compared


این محصول تا کنون توسط شرکت های متعددی توسعه یافته است و در حال حاضر متعلق به شرکت Oracle می باشد. این محصول متن باز (Open Source) بوده و لذا به تبع آن، به صورت رایگان در اختیار علاقمندان قرار گرفته است. بر اساس گفته شرکت Oracle، نرم افزار VirtualBox برای رایانه های 32 بیتی طراحی شده است و می تواند سیستم عامل متنوعی را مورد پوشش قرار دهد. این ابزار می تواند بر روی سیستم عامل های مبتنی بر Microsoft Windows، Mac و لینوکس، نصب و راه اندازی گردد.


از نقطه نظر تکنولوژی های مجازی سازی سیستم عامل، این محصول در خانواده Type 2 hypervisor، طبقه بندی می گردد. این بدان معناست که این ابزار را می بایست بر روی یک سیستم عامل موجود، نصب نمود. در مقابل این گونه محصولات، می توان از محصولات خانواده Type 1 نیز نام برد که نیازی به سیستم عامل میزبان نداشته و مستقیما بر روی سخت افزار، نصب می گردد. به عبارت دیگر، محصولات ارائه شده در این خانواده، بر روی کامیوترهای بدون سیستم عامل، نصب و راه اندازی می گردند.

 

به عنوان مثال؛ محصولاتی مانند Microsoft Hyper-V، Xen، VMware ESXi و OpenVZ را می توان در این خانواده جای داد.

 

 

VMWare Workstation


نکته: نسخه Player این محصول به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار گرفته است و این در حالیست که نسخه Workstation Pro آن قیمتی در حدود 189 دلار دارد.


02 virtualbox vmware WORKSTATION compared


در حقیقت می توان VMware Player را رقیب اصلی VirtualBox دانست. این ابزار می تواند فضایی مجزا و امن جهت مرتفع ساختن تمامی نیازمندی های مرتبط با عملیات مجازی سازی مانند بکارگیری از سیستم عامل های جدید و یا آزمایش وصله های ارائه شده برای یک سیستم عامل، بکار آید. اگر چه VirtualBox می تواند بر روی سیستم عامل های Windows، Mac و یا لینوکس، نصب و راه اندازی گردد، اما VMware Player را نمی توان بر روی Mac نصب نمود.


به هر حال با استفاده از این نسخه، کاربران می توانند با استفاده از مجازی سازی سیستم عامل، سناریوهای مرتبط با تست انواع سرویس های ارئه شده بر روی سیستم عامل های مختلف را به همراه پشتیبانی از حدود 200 نوع سیستم عامل، به اشتراک گذاری فایل میان سیستم عامل میزبان (Host OS) و سیستم عامل میهمان (Guest OS)، دراختیار قرار دادن امکان استفاده از محیط گرافیکی سه بعدی، امکان اجرای ماشین های مجازی رمزنگاری شده و بسیاری موارد دیگر را بدون آنکه نیاز به ری استارت کردن سیستمشان باشد، به انجام برسانند. توجه داشته باشید که اگر چه با این ابزار می توان بسیاری از نیازهای مجازی سازی را مرتفع نمود، اما کماکان تعدادی از قابلیت های حرفه ایی ارائه شده در نسخه Workstation Pro، در این نسخه وجود ندارند.


نکته: این نسخه در خانواده Type 2 hypervisorها، درست همانند VirtualBox، طبقه بندی می گردد.


همانطور که در بالا نیز بدان اشاره شد، اگر چه نسخه Pro با قیمتی در حدود 189 دلار ارائه شده است، اما بسیاری از قابلیت های ارائه شده در آن، توسط VMware Player نیز در اختیار قرار گرفته اند. از جمله قابلیت های موجود در نسخه Pro، امکان اتصال به vCenter، ESXi و دیگر VMware Workstation serverها وجود داشته و لذا با استفاده از این قابلیت می توان به صورت یکپارچه، زیر ساخت مجازی سازی سازمان خود را مدیریت و راهبری نمایید.


03 virtualbox vmware WORKSTATION compared


همچنین این نسخه دارای قابلیت های امنیتی جالبی جهت پیاده سازی مفهوم Bring Your Own Device و یا به اختصار BYOD می باشد. از جمله این قابلیت ها می توان به امکان رمزنگاری ماشین های مجازی، امکان گذاشتن رمز عبور جهت جلوگیری از تغییر تنظیمات انجام گرفته بر روی یک ماشین مجازی، غیر فعال کردن امکان جا به جایی اطلاعات به صورت Copy-and-Paste و Drag-and-Drop میان ماشین های مجازی و سیستم عامل هاست، غیر فعال کردن امکان Share Folder و همچنین غیر فعال کردن دسترسی به تجهیزات ذخیره سازی USB، اشاره کرد.


همانطور که در بالا نیز بدان اشاره شد، در نسخه Player، امکان اجرای ماشین های مجازی رمزنگاری شده، وجود دارد و این در حالیست که در نسخه Pro، امکان ایجاد ماشین های مجازی رمزنگاری شده، در اختیار کاربران قرار دارد.


04 virtualbox vmware WORKSTATION compared

 

نتیجه گیری

اگر سازمان شما جزء سازمان های بزرگ بوده و نیاز به مدیریت یکپارچه زیر ساخت مجازی سازی خود را دارید، پیشنهاد ما به شما استفاده از نسخه Workstation Pro می باشد. این نسخه، از آنجایی که برای آن می بایست هزینه پرداخت کنید، بیشترین سطح توجه از سوی شرکت VMware را داشته و لذا کمتر شاهد وجود باگ در آن هستیم.


اما انتخاب زمانی دشوار می گردد که می خواهید میان VirtualBox و VMware Player، یکی را انتخاب کنید. همانطور که قبلا نیز بدان اشاره شد، VirtualBox از روش متن باز سود جسته و لذا به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار داده شده است. از معایب متن باز بودن آن می توان به وجود اندک باگ هایی در نسخه های جدید آن، اشاره کرد و این در حالیست که این باگ ها به سرعت کاربران در سراسر دنیا شناسایی شده و به سرعت نیز توسط شرکت Oracle و دیگر کاربران (البته با نظارت مستقیم Oracle)، مرتفع می گردند. این در حالیست که در صورت وجود باگ در VMware Player، می بایست منتظر اقدام شرکت VMware در راستای مرتفع نمودن آن باشیم. البته به اذعان اغلب کاربران، این پروسه بسیار سریع بوده و آنها بر این باورند که این ابزار نسبت به VirtualBox از Stability بیشتری برخوردار است.


علاوه بر موارد فوق، امکانات ارائه شده در این دو محصول می تواند بعضی از کاربران را به خود و یا به محصول دیگر سوق دهند. به عنوان مثال، امکان انتقال اطلاعات به صورت Drag-and-Drop در VMware Player بسیار بهتر از VirtualBox کار می کند. این در حالیست که VirtualBox امکان گرفتن Snapshot به صورت نامحدود را در اختیار قرار می دهد (امکانی که در نسخه Workstation Pro شاهد آن هستیم).

 

اگر از آن دسته از کاربرانی نیستید که می خواهید از محصولات نام برده شده در سازمان های بزرگ استفاده کنید و می خواهید ابزار شما به صورت متن باز باشد (نیازی که از اولویت بالایی در سازمان های دولتی و امنیتی برخوردار است)، ممکن است VirtualBox انتخاب بهتری برای شما باشد. این محصول مراحل نصب بسیار ساده ای داشته، منابع بسیار اندکی را به خود اختصاص داده و لذا به عنوان اولین انتخاب برای اغلب کاربران شناخته می شود. این در حالیست که اگر Stability برای شما اهمیت بسیار بالایی دارد و به صورت مرتب می خواهید اطلاعات را از ماشین های مجازی به سیستم عامل هاست و بالعکس، منتقل نمایید، بهتر است از VMware Player استفاده کنید.