Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgSystemMarcosinterceptor has a deprecated constructor in /home/nsecir/domains/iransec.ir/public_html/plugins/system/marcosinterceptor/marcosinterceptor.php on line 15

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgSystemNiceGoogleAnalytics has a deprecated constructor in /home/nsecir/domains/iransec.ir/public_html/plugins/system/nicegoogleanalytics/nicegoogleanalytics.php on line 26
معرفی قابلیت Hyper-V Quick Create جهت آسان سازی ساختن ماشین مجازی در Windows 10
x
تبلیغات

 

Quick Create قابلیتی است که مایکروسافت برای اولین بار آن را در Hyper-V Manager مرتبط با سرویس Hyper-V Client موجود در Windows 10، معرفی نموده است.

 

 اگر چنانچه بروزرسانی های جدید Windows 10 را بر روی سیستم خود نصب نموده اید، با اجرای Hyper-V Manager می توانید گزینه Quick Create را مشاهده کنید. به شکل زیر نگاه کنید:

 

1

 

نکته: جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص چگونگی نصب Hyper-V در Windows 10، اینجا را کلیک کنید.

 

به منظور استفاده از این قابلیت، کافیست مراحل زیر را به انجام برسانید:

 

2

 

همانطور که در شکل فوق مشاهده می نمایید، اولین گزینه جهت انتخاب، مشخص نمودن نام ماشین مجازی مورد نظر می باشد. لذا در فیلد Name، نام مورد نظر خود را وارد کنید. به شکل زیر نگاه کنید:

 

3

 

سپس می بایست منبع نصب سیستم عامل مورد نظر را انتخاب کنید. در مثال زیر، اینجانب اقدام به انتخاب فایل ISO مرتبط با نصب سیستم عامل Windows Server 2012 نموده ام:

 

4

 

5

 

6

 

گزینه This Virtual Machine Will Run Windows (Enables Windows Secure Boot) را در حالت انتخاب قرار دهید. انتخاب این گزینه باعث بکارگیری از قابلیت Secure Boot در هنگام بالا آمدن سیستم عامل مجازی شده و امنیت آن را در هنگا بالا آمدن با حصول اطمینان از صحت فایل های مورد نیاز جهت بالا آوردن سیستم عامل، تضمین می نماید. توجه کنید که به منظور استفاده از این قابلیت، می بایست نوع ماشین مجازی مورد نظر Generation 2 در نظر گرفته شود (این فعالیت از سوی Hyper-V Manager به صورت خودکار صورت می پذیرد، حتی در صورت عدم انتخاب گزینه This Virtual Machine Will…).

 

اگر چنانچه قبلا اقدام به ایجاد پیکربندی سوئیچ مجازی در Hyper-V Manager ننموده اید، با کلیک بر روی دگمه Set Up Automatic Network می توانید این کار را به Hyper-V Manager بسپارید. به تصاویر زیر نگاه کنید:

 

7

 

8

 

با انجام این کار، رخداد زیر بوقوع خواهد پیوست:

 

9

 

نکته: با بررسی پنجره Virtual Switch Manager در کنسول Hyper-V Manager، در میابیم که نوع سوئیچ ایجاد شده در مرحله قبل، بر اساس زیر است:

 

10

 

حال به منظور ایجاد ماشین مجازی مورد نظر، بر روی دگمه Create Virtual Machine کلیک کنید. با کلیک بر روی این دگمه، رخداد زیر بوقوع می پیوندد:

 

11

 

نکته: اگر چنانچه در عملیات ایجاد ماشین مجازی، با رخداد خطا مواجه شدید، می توانید از Event Viewer در راستای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص، استفاده کنید. توجه داشته باشید که منبع رخدادهای مرتبط با عملیات فوق، Hyper-V-VMMS نام دارد. به شکل زیر نگاه کنید:

 

12

 

در صورت موفقیت آمیز بودن عملیات فوق، رخداد زیر بوقوع خواهد پیوست:

 

13

 

با کلیک بر روی دگمه Connect، و سپس فشردن دگمه Start، عملیات نصب سیستم عامل آغاز می گردد. به شکل زیر نگاه کنید:

 

14

 

همچنین به منظور تغییر در تنظیمات پیش فرض در نظر گرفته شده از سوی Hyper-V Manager، با کلیک بر روی دمه Edit Settings می توانید اقدام به تغییر آنها بر اساس نیاز خود کنید:

 

15

 

در خصوص استفاده از این قابلیت، نکات زیر را مد نظر قرار دهید:

 

در بررسی های بعمل آمده از سوی اینجانب، مشخص گردید که این قابلیت با اندکی باگ همراه است و امیدوارم در بروزرسانی های آتی، مشکلات مرتبط با آن مرتفع گردد.

 

همانطور که در مراحل پیکربندی این قابلیت مشخص گردید، هیچگونه گزینه ایی مبنی بر مشخص نمودن محل ذخیره سازی ماشین مجازی مورد نظر، میزان حافظه RAM اختصاص داده شده برای آن، میزان توان پردازشی و بسیاری از پارامترهای دیگر، مد نظر قرار نگرفته و به صورت خودکار در نظر گرفته می شوند (در ادامه به تنظیمات پیش فرض در نظر گرفته شده برای این موارد اشاره شده است). البته با در نظر گرفتن فلسفه وجودی قابلیت Quick Create می توان از پیکربندی بعضی از این پارامترها در هنگام ایجاد ماشین مجازی صرف نظر نمود، اما عدم توانایی در مشخص نمودن محل ذخیره سازی ماشین مجازی، گزینه ایی نیست که بتوان براحتی از کنار آن گذشت. در این خصوص دو کاستی به نظر می رسد: اول آنکه، عدم توانایی در این مورد، یعنی به صورت پیش فرض، سیستم عامل مجازی مورد نظر در درایو C ذخیره می شود و اگر چنانچه این درایو بر روی هارد دیسکی با عملکرد پایین ایجاد شده باشد، عملیات نصب سیستم عامل مجازی را با کندی ملموسی همراه خواهد ساخت. ثانیا، اگر چنانچه فضای کافی در درایو C وجود نداشته باشد، عملیات نصب سیستم عامل با مشکل مواجه خواهد شد. با توجه به این موارد، نسخه های اخیر ارائه شده در خصوص Windows 10، شاهد اضافه شدن گزینه Edit Settings در هنگام ایجاد ماشین مجازی هستیم.

 

تنظیمات پیش فرض در نظر گرفته شده برای ماشین مجازی، به شرح زیر است:

 

- Generation: 2

- StartupRAM: 1024 MB

- DynamicRAM: Enabled

- Virtual Processors: 1

 

اگر چنانچه منابع موجود بر روی سیستم میزبان، در مقایسه با آنچه که در بالا بدان اشاره شده است کمتر باشد (به عنوان مثال اگر چنانچه میزان RAM سیستم میزبان 2 گیگابایت باشد)، با رخداد خطای زیر در هنگام ساختن ماشین مجازی مواجه خواهید شد:

 

16

 

متاسفانه با مراجعه به Event Viewer و بررسی رخدادهای خطای به ثبت رسیده مرتبط با پیغام خطای فوق، هیچگونه سر نخی از عدم وجود منابع سخت افزاری کافی ارائه نمی گردد. به ثصاویر زیر نگاه کنید:

 

17

 

18

 

19

 

20

 

همانطور که مشاهده می نمایید، چنین رخداد خطایی منجر به ثبت 4 رخداد در Event Viewer می گردد که هیچکدام عبارتی مبنی بر عدم وجود منابع سخت افزاری لازم، به میان نمی آورند.

 

به هر حال، با در نظر گرفتن تمامی موارد فوق، ارائه این قابلیت از سوی مایکروسافت را می توان قدمی در راستای ساده نمودن استفاده از Hyper-V تلقی نمود و ممکن است برای کاربرانی که با اصول مجازی سازی و پارامترهای آن آشنایی کافی ندارند، قابلیت جذابی به نظر برسد.