x
تبلیغات

 

اگر شما از سیستم خود برای انجام بازی های رایانه ای استفاده می کنید، شاید بخواهید با استفاده از این فصل سیستم خود را برای کارایی و قدرت بیشتر پیکر بندی کنید.

 

همه موارد ذکر شده در این قسمت به شما برای افزایش عملکرد در هنگام بازی کمک می کند- به جز اجرای بازی از روی باتری که منجر به کاهش عملکرد سیستم می شود.


اما اگر شما در حال حاضر به سیستم خود حافظه اضافه کردید، گزینه های مربوط به انیمیشن های ویندوز و همه سرویس های غیر قابل نیاز را غیر فعال کرده اید، گزینه هایی که به آنها نیاز ندارید را در قسمت Startup غیرفعال کرده اید، برنامه های اضافه را حذف کرده اید،Paging file را تنظیم کرده باشید و بر روی هارد سیستم عملیات Optimize & Defragment را انجام داده باشید، چه کارهای دیگری برای بهبود کارایی می توانید انجام دهید؟


در اینجا هفت نکته وجود دارد که از طریق آن می توانید کارایی سیستم خود را افزایش دهید.

 1. در هنگام انجام بازی های کامپیوتری برنامه های دیگر را ببندید. شما در این هنگام به برنامه هایی مثل ایمیل، برنامه مرتبط با موسیقی و یا برنامه های دیگری که درحال اجرا هستند نیاز ندارید. شما قطعا به برنامه Bit torrent نیاز ندارید زیرا شروع به اشغال کردن پردازنده و مصرف کردن اینترنت شما می کند و همینطور به برنامه Skype نیاز ندارید به غیر از مواقعی که می خواهید در هنگام بازی کردن با کسی صحبت کنید. 

 2. همه لوازم جانبی که در زمان انجام بازی به آن نیاز ندارید را از سیستم جدا کنید.

 3. بر روی لپ تاپ یا تبلت خود، تنظیمات مربوط به باتری سیستم خود را بر روی High performance قرار دهید و سیستم را به برق متصل کرده و از باتری استفاده نکنید، درصورت نیاز از خنک کننده لپ تاپ استفاده کنید.

 4.  اگر لپ تاپ شما دارای هر دو نوع کارت گرافیک، Integrated (نوعی که به صورت چیپ بر روی دستگاه شما وجود دارد) و Dedicated (نوعی که به صورت جدا مثل یک اسلات بر روی برد نصب شده) می باشد، مثل تکنولوژی Optimus شرکت NVIDIA، مطمئن شوید که برنامه های مد نظر شما از گرافیک Dedicated استفاده می کند. و یا اینکه می توانید برای تمامی برنامه ها از کارت گرافیک dedicated استفاده نمایید که در این صورت میزان مصرف باتری به حداکثر می رسد که می تواند به باتری صدمه بزند.

 5. درایور های خود را به آخرین ورژن به روز کنید.

  نکته: اگر سیستم شما دارای گرافیک NVIDIA می باشد، می توانید با استفاده از برنامه Nvidia’s GForce Experience درایور کارت گرافیک سیستم خود را به صورت خودکار به روز نگه دارید و همچنین تنظیمات مناسب را برای انجام بازی اعمال کنید.

 6. قابلیت Hibernation را غیرفعال کنید.

 7. مطمئن شوید که درایو های سیستم شما دارای فضای خالی مناسب باشد، در غیر اینصورت می توانید از Cleanup Disk استفاده کنید.

 

در اینجا 3 موردی که کارایی را افزایش می دهند اما باید از انجام آنها اجتناب نمود اشاره شده است.

 1.  درایو های نسخه بتا: بتا یا نسخه اولیه درایور ها ممکن است ویژگی های بیشتر و عملکرد بهتری در اختیار ما قرار دهد اما باید ریسک ناپایدار شدن (Unstable) سیستم را بپذیرید. مگر اینکه این یک دستگاه مخصوص بازی باشد، در غیر اینصورت درایور های نسخه بتا انتخاب منطقی نیستند.

 2. برنامه های Registry cleaners: بعضی از این برنامه ها ممکن است مفید باشند زیرا این برنامه ها اطلاعات غیرقابل استفاده را از رجیستری سیستم حذف می کنند. ولی بعضی از آنها ممکن است فاجعه بار باشند. اگر می خواهید یکی از آنها را داشته باشید با دقت جستجو کنید و قبل از استفاده، از رجیستری خود نسخه پشتیبان تهیه کنید. فصل 14 را می توانید برای آموزش چگونگی گرفتن نسخه پشتیبان از رجیستری مطالعه نمایید.

 3. برنامه های Game booster: این برنامه ها وعده می دهند که با محدود کردن برنامه های در حال اجرا در پس زمینه ویندوز می توانند بازی ها را سریعتر اجرا کنند ولی اکثر این Game booster ها موثر نیستند، به همین منظور قبل از اعمال تغییرات برای افزایش سرعت بهتر است کمی تحقیق کنید.

 

لینک های مرتبط با این مقاله:

 1. نکته ها و ترفندهای Windows 10 (فصل هشتم - قسمت اول) - افزودن RAM جهت ارتقاء عملکرد Windows 10
 2. نکته ها و ترفندهای Windows 10 (فصل هشتم - قسمت دوم) - پیکربندی Page File در Window 10 به منظور بهبود عملکرد سیستم
 3. نکته ها و ترفندهای Windows 10 (فصل هشتم - قسمت سوم) - غیر فعال کردن امکانات گرافیکی
 4. نکته ها و ترفندهای Windows 10 (فصل هشتم - قسمت چهارم) – پیکربندی قابلیت Data Execution Prevention
 5. نکته ها و ترفندهای Windows 10 (فصل هشتم - قسمت پنجم) - متوقف کردن سرویس های غیر ضروری
 6. نکته ها و ترفندهای Windows 10 (فصل هشتم - قسمت ششم) – غیر فعال کردن Superfetch و prefetch
 7. نکته ها و ترفندهای Windows 10 (فصل هشتم - قسمت هفتم) – غیرفعال کردن برنامه های Startup سیستم عامل
 8. نکته ها و ترفندهای Windows 10 (فصل هشتم - قسمت هشتم) – بهینه سازی و یکپارچه سازی هارد سیستم
 9. نکته ها و ترفندهای Windows 10 (فصل هشتم - قسمت نهم) - خلاص شدن از برنامه های بلا استفاده
 10. نکته ها و ترفندهای Windows 10 (فصل هشتم - قسمت دهم) – افزایش بازدهی باتری